Par ziemas riepām un to aprīkošanu ar ķēdēm ziemas sezonā Norvēģijā

Transportlīdzekļa aprīkošana ar ziemas riepām

Valsts SIA Autotransporta direkcija informē, ka Norvēģijā stājas spēkā jauni normatīvie akti nosakot, ka no 15. novembra līdz nākošā gada pirmajai svētdienai, kas seko pēc Lieldienu pirmdienas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa pārsniedz 3500 kilogramus ir jālieto ziemas riepas.

Sākot ar 2020. gada ziemas sezonu, M un N kategorijas transportlīdzekļiem ar pilnu masu virs 3500 kg ir obligāti jāizmanto ziemas riepas ar alpu kalnu marķējumu (3PMSF). Šīs riepas jāuzstāda uz transportlīdzekļa dzenošā tilta asīm un priekšējā - stūrējošā tilta asīm.

Pārējās transportlīdzekļa asis atļauts aprīkot ar riepām, uz kurām redzams MS, M+S, M&S, M-S, "Mud and Snow" un/vai 3PMSF alpu kalnu  marķējums.

Riepu protektora dziļumam un riepu ķēdēm ir sekojošas prasības

Norvēģijas ziemeļu apvidus zemēs - Nordland, Troms un Finnmark no 16. oktobra līdz 30. aprīlim, bet pārējā valsts daļā no 1. novembra līdz pirmajai pirmdienai pēc Lieldienām riepu protektora dziļumam (uz visām transportlīdzekļu un to sastāvu asīm) ir jābūt vismaz 5mm.

Savukārt, ārpus šiem periodiem protektora dziļumam ir jābūt ne mazākam par 1.6mm.

Riepu ķēdēm vienmēr jāatrodas transportlīdzeklī un tās ir jāizmanto gadījumos, ja uz ceļiem ir sniegs vai apledojums.

Transportlīdzekļu sastāvi, ko veido vilcējs un piekabe/puspiekabe jāaprīko ar septiņām riepu ķēdēm.

Radžotām riepām ir sekojošas prasības

Radžotas riepas (ar radžojuma vidējo garumu 1,7mm) atļauts lietot Norvēģijas ziemeļu apvidus zemēs - Nordland, Troms un Finnmark no 16. oktobra līdz 30. aprīlim, bet pārējā valsts daļā no 1. novembra līdz pirmajai pirmdienai pēc Lieldienām.

Kravas transportlīdzekļiem un piekabēm radžotas riepas jāuzstāda uz vienas ass abām pusēm. Dubulto riepu gadījumā pietiek, ja katrā ass pusē tiek uzstādīta viena radžota riepa. Uz visām radžotajām riepām jābūt aptuveni vienādam radžu skaitam.

Ja piekabes, kuras projektētais ātrums pārsniedz 50 km/h, ar darba bremzi darbināmā ass ir aprīkota ar radžotām riepām, uz visām piekabes asīm jāuzstāda radžotas riepas.

Savukārt, vilcējam uz asīm, kuras aprīkotas ar dubultām riepām pietiek, ja katra ass puse tiek aprīkota ar vienu radžotu riepu (divas radžotas riepas uz vienu asi). Šī prasība jāievēro neatkarīgi no velkamās piekabes pilnās masas.

Soda sankcijas

2020. gadā tiek mainīta soda sankciju aprēķināšanas metodika. Par katru pārkāpumu, kas saistīts ar ziemas riepu un riepu ķēzu lietojuma noteikumu neievērošanu tiek izrakstīts atsevišķs naudas sods. Saskaņā ar Statens vegvesen (Norvēģijas Publisko ceļu administrācija) sniegto informāciju, par braukšanu ar nepietiekamu protektora dziļumu vai ziemas periodam nepiemērotām riepām tiek piemēroti sekojoši naudas sodi:

  • 1000 NOK par katru riepu, kura neatbilst izvirzītajām prasībām transportlīdzekļiem ar pilnu masu līdz 7500 kg;
  • 2000 NOK par katru riepu, kura neatbilst izvirzītajām prasībām transportlīdzekļiem ar pilnu masu virs 7500 kg.

Par riepu ķēžu lietošanas noteikumu pārkāpumiem:

  • 750 NOK transportlīdzekļiem ar pilnu masu līdz 7500 kg;
  • 1200 NOK transportlīdzekļiem ar pilnu masu virs 7500 kg;
  • 1500 NOK transportlīdzekļiem ar pilnu masu virs 7500 kg, ja piekabes pilna masa pārsniedz 3500 kg.

Detalizētāka informācija ir pieejama Norvēģijas Publisko ceļu administrācijas mājaslapā www.vegvesen.no sadaļā PROFESSIONAL TRANSPORT ar tēmu nosaukumiem "Trucker's Guide" un "Tyres and chains".