Palielinās autopārvadājumu apjomi uz Uzbekistānu

Latvijas Uzbekistānas Kopējās komisijas laikā šā gada 29.-30.oktobrī valstu pārstāvji vienojās par to, ka universālo atļauju* sākotnējā kvota 2013.gadā būs 900 atļaujas.

Ņemot vērā attīstības tendences, kas pēdējā pusotra gada laikā vērojamas kravu autopārvadājumu jomā starp abām valstīm, universālo atļauju kvota 2012.gada laikā ir pieaugusi no 200 atļaujām gada sākumā līdz 900 atļaujām gada beigās.

Līdz ar to Latvijas puses pārstāvji ierosināja noteikt atļauju kvotu divpusējiem un tranzīta pārvadājumiem 2013.gadam 3000 atļauju apmērā. Uzbekistānas kolēģi apņēmās izskatīt šo piedāvājumu un līdz 1.janvārim ziņot par pieņemto lēmumu.

Uzbekistānas pārstāvji informēja, ka ar nākamā gada 1.janvāri pārvadātājiem vairs nebūs iespējas iebraukt Uzbekistānas teritorijā bez divpusējo un tranzīta pārvadājumu atļaujas, maksājot iebrukšanas nodevu, tādējādi atļauja obligāti iepriekš jāsaņem Autotransporta direkcijā. Turklāt plānots, ka ar 2013.gadu Uzbekistānā tiks ieviesta ceļu lietošanas maksa, par kuras apjomiem Latvijas puse tiks savlaicīgi brīdināta.

Puses konstatēja, ka starptautisko kravu autopārvadājumu jomā starp Latviju un Uzbekistānu ir vērojamas pozitīvas attīstības tendences. 2011.gadā pārvadājumos iesaistīto kravu automašīnu skaits no Latvijas palielinājās par gandrīz 15%, salīdzinot ar 2010.gadu. Kravu apritē starp abām valstīm ienāk arvien vairāk vērtīgu preču lai gan tonnās kravu apjoms ir krities par 7,5%, to vērtība ir palielinājusies par 60%, 2011.gadā sasniedzot 153,5 miljonus eiro.

Nolīgums par starptautiskiem autopārvadājumiem starp Latviju un Uzbekistānu ir spēkā jau kopš 1996.gada maija.

 

* Universālās atļaujas iz izmantojamas ne tikai divpusējiem un tranzīta pārvadājumiem, bet arī pārvadājumiem uz/no trešajām valstīm, piemēram, ja Latvijas uzņēmums ved kravu no Igaunijas uz Uzbekistānu.

 

Sandra Maļuha
VSIA "Autotransporta direkcija"
komunikācijas speciāliste
tālrunis: 67686485; 26590229

Ieteikt šo rakstu